bulgaristan, sınırına, hızlı, tren, yüksek, hızlı, tren, bulgaristan, ulaştırma, bakanı
Facebook

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Shangri- La Otel’de düzenlenen 11’inci Avrupa-Kafkasya-Asya Ulaşım Koridoru (TRACECA) Bakanlar Konferansı’na katıldı. Hükümetlerarası Komisyon Başkanlığı’nı, Tacikistan'dan devralan Bakan Elvan burada yaptığı konuşmasında, ulaşımla ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı.

Türkiye’nin sahip olduğu tünel uzunluğuyla ilgili bilgi veren Elvan, “128 kilometrelik tünel açılışı gerçekleştireceğiz sadece 2015 yılında. Son 12 yıl içinde aşağı yukarı 330 kilometrelik tünel yapımı gerçekleştirdik. 2003 yılına kadar Türkiye’nin sahip olduğu tünel uzunluğu sadece 50 kilometreydi. Yolların kısaltılması, demir yollarına ağırlık verilmesi gerçekten ciddi bir ekonomik canlılık ortaya koydu. Turizm açısından da canlılık ortaya koydu. Bu çerçevede iş birliğimizin daha da güçlendirilmesini düşünüyorum” dedi.
İstanbul’u Bulgaristan sınırına bağlayacak olan yüksek hızlı tren ihalesine girmek istediklerini kaydeden Bakan Elvan, “Bu yıl İstanbul’u Bulgaristan sınırı Edirne Kapıkule’ye bağlayan yüksek hızlı tren ihalesine de çıkmak istiyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları arkadaşlarımız yapıyor. Batı’yı- Doğu’ya bağlayan güzergahlarda önemli çalışmalarımız söz konusu olacak” şeklinde konuştu.

TEOG'da büyük değişiklik
YORUM YAZ

Bu habere ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun!